Discord stał się najpopularniejszy narzędziem dla graczy do komunikowania się ze sobą i zarządzania społecznościami graczy. Z natywnymi aplikacjami na wszystkich rodzajach platform, Discord jest bezpiecznym rozwiązaniem do rozmowy z przyjaciółmi lub kolegami graczami podczas gry, ale nie jest jedyną aplikacją tego typu i na szczęście istnieją alternatywy. Wymieniamy najlepsze alternatywy dla Discorda.
TeamSpeak
To narzędzie jest najbliższe Discordowi, jeśli chodzi o oprogramowanie VoIP (Voice over IP). Jest też nastawiony głównie na rozmowy głosowe, które zdarzają się podczas grania w gry fabularne online, będąc narzędziem używanym od lat, choć nie osiągnął popularności Discorda.
Gracze mogą stworzyć własny wirtualny serwer (darmowy dla maksymalnie 32 użytkowników/slotów) do komunikacji głosowej, gdyż wideo wymaga dodatkowego pluginu. Z oprogramowania lub aplikacji można korzystać za darmo z komputera poprzez jeden z tysięcy serwerów TeamSpeak lub poprzez własny serwer. Niestety, nie ma darmowej wersji na urządzenia mobilne.
Slack
Slack to narzędzie specjalnie zaprojektowane do zarządzania zespołami pracowniczymi, ale czym są koledzy z drużyny w grze wideo, jeśli nie towarzyszami w dążeniu do tego samego celu? W pokojach Slack możemy tworzyć różne kanały, aby np. zebrać członków konkretnego rodzaju gry, zespołu, który będzie grał w konkretnym dniu lub cokolwiek, co przyjdzie nam do głowy.
Mumble
Mumble to kolejna usługa, która jest dość podobna do Discorda i istnieje od dekady jako darmowe oprogramowanie VoIP. Według portalu https://centrumgry.pl – jest też głównie skupiony na społeczności graczy, jako narzędzie do komunikacji i współpracy dla małych zespołów, gdy trzeba osiągnąć porozumienia bez czatu wideo.
Mumble doskonale radzi sobie z szyfrowaniem rozmów za pomocą TLS, UDP i AES, a nawet nowe wersje Mumble używają szyfrowania ECDHE i AES-GCM.
Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść tego programu jest niska latencja (opóźnienie), która przekłada się na świetną jakość dźwięku, a także to, że może działać równolegle z najbardziej wymagającymi grami na komputerze, ponieważ do działania wymaga bardzo mało zasobów komputerowych.
Skype
Jeśli to, czego potrzebujemy, to kontakt z naszymi partnerami z gier w tle, Skype może być świetnym rozwiązaniem, choć nie oferuje funkcji pozwalających na integrację z grami wideo.
Za pomocą tego narzędzia można prowadzić grupowe rozmowy wideo dla maksymalnie 100 członków, z opcjami, które mogą być przydatne, takimi jak udostępnianie plików lub ekranu, jeśli chcesz pokazać coś ciekawego z gry PC kolegom z zespołu.