World of Warcraft jest najpopularniejszą grą typu MMO (Massively Multiplayer Online). Mimo tego, że w tym roku będzie świętować swoje szesnaste urodziny, to wciąż zyskuje rzeszę nowych fanów niezależnie od wieku. Ciągłe zmiany, udoskonalanie gry i czerpanie z najnowszych rozwiązań sprawiają, że gra nie odstaje od tych dopiero co pojawiających się na rynku, a najczęściej wciąż bije je na głowę.

Ogólny zarys fabularny

World of Warcraft jest grą online przedstawiającą losy Azeroth – świata zamieszkałego niegdyś przez samych ludzi, do którego w późniejszym czasie trafili także orkowie. Cała fabuła opiera się na konflikcie między dwoma frakcjami – Alliance oraz Hordą. W ciągu minionych lat ich losy ciągle się mieszały, walczyli najczęściej między sobą, jednak w wielu sytuacjach to sojusz brał górę, a celem obu stron było zwalczenie największego zła, które zagrażało Azeroth. Warto także wspomnieć, że gra powstała na podstawie popularnej serii gier strategicznych Warcraft. Obecnie firma Blizzard odpowiedzialna za ten tytuł posiada na swoim koncie produkcje związane z uniwersum WoWa, chociażby Heroes of the Storm, w których możemy grać bohaterami ze znanej nam gry.

Jak rozpocząć przygodę z grą?

Każdy początkujący gracz z pewnością odnajdzie się w świecie World of Warcraft. Gra cały czas jest zmieniana i dopasowywana do potrzeb nowych osób, dlatego też nie trzeba się martwić masą rzeczy do wykonania. Zaległości z poprzednich lat można nadrabiać dla rozrywki, ale nie mają one przełożenia na koniec gry, czyli tak zwany endgame.

Każdy gracz zaczyna od wyboru jednej z dwóch frakcji – to od nas będzie zależeć, czy wybierzemy stronę Alliance i będziemy grać człowiekiem, gnomem, krasnoludem, nocnym elfem, dranei czy worgenem. Ci, którzy postanowią stawić się w Hordzie, będą mogli wcielić się w orka, taurena, krwawego elfa, goblina, nieumarłego lub trolla. Istnieje jeszcze także jedna rasa, pandareni, którzy mogą wybrać frakcję dopiero po skończeniu przygody na początkowej lokacji.

W grze dostępnych jest 12 różnych klas, które bez problemu dopasujemy do lubianego przez siebie stylu gry. Jeżeli lubimy walkę w zwarciu za pomocą długich mieczy, to powinniśmy wybrać wojownika. Miłośnicy posiadania zwierzaków i walki na dystans mogą wybrać łucznika lub czarnoksiężnika, który włada magią spaczenia. Wybór jest naprawdę spory, więc z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Warto także podkreślić, że mamy do czynienia z typowym trójpodziałem klas – możemy odgrywać rolę uzdrowiciela leczącego członków drużyny, tanka, który zbiera na siebie większość ataków lub postaci skupiającej się na zadawaniu obrażeń przeciwnikom.

Etap wbijania kolejnych poziomów opiera się głównie na wykonywaniu zadań lub chodzeniu na tak zwane dungeony – lochy, w których walczymy z przeciwnikami wraz z czwórką innych graczy. Po skończeniu procesu levelowania możemy skupić się na głównych aspektach gry, które polegają na zbieraniu coraz lepszego ekwipunku i pokonywaniu silnych wrogów.

Wymagania sprzętowe

Gra nie jest wymagająca, jednak warto pamiętać, że z każdym dodatkiem jest ulepszana, dlatego też wymagania sprzętowe mogą się zwiększać. Nie trzeba posiadać najlepszego sprzętu, by grać w World of Warcraft, jednak wydarzenia z udziałem dużej ilości graczy mogą czasem powodować spadki klatek lub lekkie opóźnienia. Komputer średniej jakości z pewnością wystarczy, by móc cieszyć się rozgrywką na najwyższym poziomie.