W World of Warcraft jak w każdej grze MMORPG istotną rolę odgrywa waluta. To dzięki zebranym monetom można inwestować w lepszy ekwipunek czy rozwój niektórych zdolności, takich jak np. jeździectwo, pozwalające szybciej poruszać się po świecie.

Skąd wziąć złoto?

Gracze mają kilka możliwości wzbogacenia się, a sposób zdobywania waluty zależny jest głównie od preferencji gracza.
Jedną z podstawowych metod w World and Warcraft jest PvE. Polowanie na potwory zapewnia niezbędne doświadczenie i rozwój postaci, ale jest także źródłem różnego rodzaju przedmiotów, trofeów i materiałów. Istnieje również szansa na zdobycie rzadkich itemów, które zdecydowanie poprawią sytuację materialną postaci. Największą szansę na elitarny przedmiot mają bossowie w lochach oraz moby oznaczone jako Elita. Jeśli masz ten sam poziom co Elitarny Potwór, jego zabicie będzie skutkowało znacznie większą nagrodą i jakością lootu.
Zdobyte trofea oraz broń i zbroje niskopoziomowe można sprzedawać postaciom NPC. Najlepiej jest to robić w miastach sojuszniczych frakcji, gdzie oferowane są lepsze ceny. Materiały znacznie bardziej opłaca się zbierać, aby wykorzystać je w niedalekiej przyszłości.
Przy odrobinie szczęścia, kiedy gracz znajdzie przedmiot epicki lub pożądany przez innych graczy World and Warcraft, warto odwiedzić Dom Aukcyjny, w którym inni gracze będą licytować i podbijać cenę danej rzeczy.
Drugą metodą zarobku jest popularny craft. Wystarczy rozpocząć od rozwoju wydobycia i pozyskiwania rudy i innych materiałów. Po uzbieraniu ich odpowiedniej ilości wystarczy przerobić je na użyteczne przedmioty i sprzedać NPCom lub innym graczom. Im więcej czasu gracz poświęci na rozwój zbierania i wytwarzania, tym większe będą jego zyski.
Dobrym źródłem dochodu jest również wykonywanie questów, za które oprócz doświadczenia, nagrodą jest również złoto.

Handel z NPC

Sojusznicze frakcje w World and Warcraft oferują lepsze ceny i większe zniżki na przedmioty. Upust cenowy rośnie wraz z pozyskiwaną reputacją zdobytą w świecie WoWa, otrzymywaną głównie za walki z wrogami oraz wykonywane questy. Dodatkowo im wyższa reputacja, tym szerszy asortyment przedmiotów oferują handlarze. Warto zadbać o ten aspekt rozwoju postaci, ponieważ jest to ogromny skok w kierunku pomnożenia bogactwa.