Mimo upływu lat, World and Warcraft cieszy się niemalejącą popularnością. Miliony graczy przemierza tajemniczą krainę Azeroth wykonując questy, szukając legendarnych skarbów i uczestnicząc w wojnach z wrogimi frakcjami. Aktualnie World of Warcraft znajduje się na 7 pozycji wśród najpopularniejszych gier online na świecie.
Ale po kolei.

Czym tak właściwie jest popularny WoW?

World of Warcraft jest grą MMORPG autorstwa Blizzarda. Fabuła jest kontynuacją wątku znanego fanom z gry single player: Warcraft III: The Frozen Throne, którego akcja toczy się w magicznym świecie Azeroth.
Początek gry jest standardowy dla gier RPG: wybór imienia postaci, jej wygląd, klasę oraz rasę, od której zależy przynależność do konkretnej frakcji.
Gracz rozpoczyna rozgrywkę z 1 poziomem rozwoju postaci, a celem jest zdobywanie doświadczenia i coraz lepszego ekwipunku.
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że World of Warcraft nie różni się niczym od innych gier MMORPG, zachowując jednocześnie system P-t-P (Pay to Play).
Jest to jednak mylne wrażenie, które szybko się rozwiewa.

Początek rozgrywki i zdobywanie doświadczenia

Po wykreowaniu awatara, gracz pojawia się w strefie startowej, gdzie może zaznajomić się z mechaniką gry oraz zasadami kierującymi tym światem.
Najpopularniejszymi sposobami na rozwój postaci w World of Warcraft jest wykonywanie questów i walka z potworami. Doświadczenie dostaje się również za odkrywanie mapy, eksplorację terenów oraz przechodzenie licznych instancji. Warto zaznaczyć, że zadania otrzymywane od bohaterów niezależnych (NPC) są niezwykle oryginalne i pełne humoru.
Oczywiście pojawiają się standardowe zadania polegające na zabiciu określonej liczby potworów czy zebraniu danych materiałów, ale jest to jedynie niewielki procent zadań.
Znacznie popularniejsze są questy polegające przykładowo na odnalezieniu i odkopaniu ciał, które ktoś zasadził w ogródku, poszukiwaniu tajemniczych postaci czy wcielenie się w postać NPC i rozdawanie zadań innym graczom.
Na 10 poziomie doświadczenia postaci, gracz otrzymuje możliwość wybrania specjalizacji swojej klasy, a następnie co kolejne 15 poziomów otrzymuje punkty talentu.